Oto Serce…

Św. Małgorzata Maria Alacoque urodziła się w 1647 roku w Burgundii ( Francja). W wieku 8 lat została oddana na wychowanie klaryskom. Ze względu na zły stan zdrowia wróciła do domu i złożyła ślub rezygnacji z małżeństwa. W 1671 roku wstąpiła do klasztoru wizytek  w Burgundii.  Była mistyczką. Przez ponad półtora roku Pan Jezus w wielu objawieniach przedstawił jej swe Serce. Otrzymała orędzie i polecenie, by ustanowiono święto czczące Jego Najświętsze Serce oraz przystępowanie przez 9 miesięcy do pierwszopiątkowej Komunii świętej wynagradzające. W tych objawieniach Jezus powiedział o Sercu miłującym ludzi:

,, Oto Serce, które bardzo umiłowało ludzi, a w zamian otrzymuje wzgardę i zapomnienie.

Ty przynajmniej staraj się zadośćuczynić, na ile to będzie w twojej mocy, za ich niewdzięczność”.

W związku z otrzymanym orędziem i poleceniem, aby też ustanowiono święto czczące Jego Najświętsze Serce – Małgorzata doznała wielu przykrości i sprzeciwów. Nawet jej przełożona nie wierzyła w prawdziwość objawień. Dopiero w 1683 r., gdy wybrano nową przełożoną, Małgorzata mogła rozpocząć rozpowszechnianie Bożego przesłania. Od 1686 r. obchodziła święto Najświętszego Serca Jezusa i rozszerzyła je na inne klasztory sióstr wizytek. Z jej inicjatywy wybudowano w Paray-le-Monial kaplicę poświęconą Sercu Jezusa.

Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa został uznany oficjalnie w 1765 r. przez Klemensa XIII.

Małgorzata zmarła 17 października 1690 r. po 43 latach życia. Beatyfikował ją Pius IX w 1864 r., kanonizował Benedykt XV w 1920 r. Jest nazywana „świętą od Serca Jezusowego”.

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa obchodzi się w Kościele w piątek po oktawie Bożego Ciała.

Nabożeństwo czerwcowe w dni powszednie po Mszy Świętej.